WARSZTATY PIONIERKI OBOZOWEJ 2015

pionierka01Jest słynne porzekadło : „Nie ma jak w domu” – obóz harcerski to dom dla harcerzy przez prawie miesiąc każdego roku. Chcemy aby cytowane porzekadło odnosiło się także do tego właśnie okresu.
Obóz harcerski jest też zwieńczeniem śródrocznej pracy harcerzy.
W związku z tym nie tylko praca merytoryczna na obozie (gry, warty, wachty, sprawności, biegi na stopnie) ale i wygląd samego miejsca obozu, podobozów (namiotów, pryczy, stojaków, menażników…) stanowi o jakości pracy śródrocznej.
W ostatnich latach odwiedzając obozy można było zauważyć spadek formy budowlanej i inwencji projektowej harcerzy. Dlatego rada Fundacji 20 zapraszając do współpracy „weteranów” środowiska harcerzy postanowiła wspomóc Szczep 20 organizując  „Warsztaty pionierki obozowej”. Podstawowym celem jest wysłanie harcerzy na obóz z kompletnym zamysłem projektowym mających powstać konstrukcji wraz z umiejętnościami ich budowy.
Od lutego br. co najmniej  raz w miesiącu odbywają się spotkania z harcerzami mające na celu przedstawienie dobrych praktyk pionierki  obozowej i zdobnictwa. Służą one poprawie jakości budowanych podobozów, mają nauczyć  zastępy lepszego planowania oraz przewidywania zapotrzebowania materiałowego i czasowego.
Poza spotkaniami teoretycznymi w kwietniu odbył się biwak szczepu którego znaczącą częścią była gra terenowa o tematyce pionierki i zdobnictwa obozowego.
Dodatkowo chcemy wspomóc budowę obozu siłą i doświadczeniem harcerzy weteranów którzy dołączą do składu „kwaterki”.