HARCERSKA AFRYKA

Poznaj flagowy program Fundacji 20, w ramach którego młodzież nawiązuje współpracę z Afryką i dba o Polskie Miejsca Pamięci

Założenia programu

Harcerska Afryka jest projektem, który od ponad 4 lat zrzesza harcerzy, harcerki i osoby chcące być częścią programu z całej Polski. Do naszego projektu należy już ponad 80 osób, które przygotowywane są do służby w Afryce w trakcie pracy śródrocznej.

Do tej pory zorganizowaliśmy siedem edycji projektu, podczas których zinwentaryzowaliśmy Polskie Miejsca Pamięci i osiedla w Zambii, Zimbabwe i Ugandzie. W trakcie wypraw nawiązaliśmy kontakt z polskimi misjami, do których po odpowiednich przygotowaniach wysłaliśmy pierwszych.

Dbamy o polskie cmentarze w Afryce

Główną osią programu jest Ścieżka Historyczna w ramach której wolontariusze odbywają podróż do Polskich Miejsc Pamięci, cmentarzy, pomników i osiedli na terenie Afryki. W trakcie wyjazdów wolontariusze przeprowadzają prace naprawcze, poznają członków Polonii, a także mają okazję poznać kraje Afryki od nieoczywistej strony.

Dbanie o Polskie Miejsca Pamięci w Afryce jest niezwykle istotne. Ze względu na trudne warunki atmosferyczne, liczne sezonowe pożary, a także niszczącą działalność roślinności pomniki szybko niszczeją. Dlatego tak ważna jest stała praca przy nich, pozwalająca na zachowanie ich dla przyszłych pokoleń.

Inwentaryzujemy
Polskie Miejsca Pamięci

Przy okazji wypraw historycznych dbamy o to, aby każde miejsce, w które docieramy zostało odpowiednio opisane. Dzięki temu polscy badacze, a także potomkowie Sybiraków, którzy trafili do Afryki, dysponują aktualnymi informacjami o kondycji Polskich Miejsc Pamięci.

Nasza praca inwentaryzatorska jest szczególnie istotna, gdy docieramy gdzieś jako jedni z pierwszych. Tak było np. w przypadku polskiego osiedla w Ngezi, które obecnie zostało zaadaptowane na domy mieszkalne przez lokalną społeczność.

Nasi wolontariusze przechodzą szkolenia w zakresie inwentaryzacji pod okiem ekspertów w tym zakresie, a efekty naszych prac trafiają do archiwów instytucji zajmujących się polskim Dziedzictwem Materialnym.

Upowszechniamy wiedzę
o Sybirakach w Afryce

Ważną częścią naszej pracy jest upowszechnianie wiedzy o mało znanym fragmencie polskiej historii, jaką jest obecność Sybiraków w Afryce.

Z naszych wyjazdów powstają liczne relacje fotograficzne, tekstowe, filmowe, a nasi wolontariusze dzielą się informacją o efektach naszych prac w mediach.

Wesprzyj nasze działania!​

Wesprzyj nasze działania i pomóż nam dbać o Polskie Miejsca Pamięci w Afryce.

Nasze działania

Zimbabwe

W Zimbabwe dbamy o Polskie Miejsca Pamięci w:

• Rusape
  • Marondera
  • Katambora

Zambia

Dbamy o Polskie Miejsca Pamięci w:

• Bwana Kubwa
  • Mbala
  • Livingstone
  • Lusaka

Tanzania i Uganda

W Tanzanii i Ugnadzie pracowaliśmy na Polskich Miejscach Pamięci w:

• Masindi
  • Koja
  • Dar es Salaam
  • Tengeru

Działania edukacyjno-misyjne

Harcerska Afryka współpracuje z misjonarzami i wspomaga rozwój lokalnych społeczności! Współpracowaliśmy z ośrodkami misyjnymi i pomocowymi w:

• Kazungula (Zambia)
  • Chingola (Zambia)
  • Johannesburg (RPA)

Nasi wolontariusze organizowali też liczne zbiórki ubrań, okularów i akcesoriów menstruacyjnych.

Fundacja 20 w ramach programu Harcerska Afryka ufundowała, wraz z Polską Fundacją dla Afryki, farmę szkoleniową dla College’u w Chingola (Zambia).

Zachęcamy do przeczytania relacji z naszych wyjazdów.

Harcerska Afryka w Mediach